Luonnon kirjo –uutiskirje kertoo monimuotoisesta luonnosta
Uutiskirjeen jutut käsittelevät luonnon monimuotoisuutta eri näkökulmista: yksittäisistä lajeista ekosysteemeihin, luonnon taloudellisista arvoista aineettomiin hyötyihin, Suomesta muihin maanosiin. Tarkoitus on herättää lukijan kiinnostus ja kertoa luonnon monimuotoisuudesta sekä sen suojelusta.
Vuonna 2011 uutiskirje ilmestyy neljä kertaa: helmi-, touko-, syys- ja marraskuussa. Tarkoituksena on nostaa esille ajankohtaisia luonnon monimuotoisuuteen liittyviä asioita ja teemoja. Toimitukseen voi lähettää vinkkejä asioista, joita kirjeessä tulisi käsitellä.
Tilaa uutiskirje sähköpostiisi
Viimeisin numero
Arkisto
Vuonna 2010 uutiskirje ilmestyi myös ruotsiksi
Miksi uutiskirje?
Vuosi 2010 oli YK:n julistama kansainvälisen luonnon monimuotoisuuden teemavuosi. Vuonna 2010 täyttyivät kansainväliset tavoitteet vähentää merkittävästi biologisen monimuotoisuuden köyhtymistä tai jopa pysäyttää se.
Luonnon monimuotoisuus kuitenkin vähenee edelleen niin meillä, EU:ssa kuin muualla maailmassa. Joulukuussa 2010 julkaistun Suomen neljännen uhanalaisuusarvioinnin mukaan maamme lajisto uhanalaistuu, joka kymmenes laji on uhanalainen. Suojelulla on kuitenkin ollut merkitystä. Esimerkiksi metsien ja perinneympäristöjen lajiston uhanalaistumisvauhti on hieman hidastunut sekä valkoselkätikan ja muuttohaukan uhanalaisuusluokkia voitiin lieventää.
Uutiskirjeellä tuetaan monien eri tahojen ponnisteluja luonnon monimuotoisuuden hyväksi. Tavoitteena on saada monimuotoisuus julkiseen keskusteluun, jotta tiedostaisimme sen merkityksen niin ihmis-, eläin- kuin kasvikunnalle.
Luonnon monimuotoisuudesta kertova uutiskirjeen takana ovat ympäristöministeriö, maa- ja metsätalousministeriö, ulkoasiainministeriö, puolustusministeriö, liikenne- ja viestintäministeriö, opetusministeriö, Suomen ympäristökeskus, Metsähallituksen luontopalvelut ja Yleisradio.
Lisätiedot
Riku Lumiaro, Suomen ympäristökeskus, puh. 040 509 8654,
etunimi.sukunimi@ymparisto.fi
|