Jump to content   RSS |  Site map |  Suomeksi |  På svenska  
 

       Advanced search
 
 
Ministry of the Environment | Finnish Environment Institute | Regional information | www.ara.fi
Current
State of the environment
Environmental protection
Nature conservation
Housing
Land use and building
Water resources management
Research programmes
Research projects and results
Research support services
Environmental monitoring
Methods standardisation in the environmental field
Links
International issues
Legislation, permits and forms
Business and the environment
Publications
Information services
www.environment.fi > Research
  
Vi förnyar vår webbtjänst under våren 2013.
Läs mer om förnyelsen

Miljöforskning

De världsomfattande miljöproblemen blir alltmer komplicerade och kräver allt mer av forskningen. Inom ramen för miljöförvaltningens olika forskningsprogram undersöks inte bara hur det står till med miljön och hur den förändras utan också vilka risker som är förknippade med människans verksamhet och hur problemen kan lösas. Bland de områden som undersöks kan nämnas klimatförändringen, Östersjöns och inlandsvattnens tillstånd, naturens mångfald, riskerna i samband med skadliga ämnen samt människans boende och byggande.

Tvärvetenskaplig forskning 

Tidigare gällde miljöforskningen för det mesta utsläppen och bedömningen av deras effekter. Dagens forskning har ett nytt grepp där helheten ställs i fokus och arbetet sker i samverkan mellan många olika vetenskapsgrenar. Miljöproblemen ses inte bara från naturvetenskaplig utan också från samhällsvetenskaplig synvinkel.

Klar arbetsfördelning, intimt samarbete

Merparten av miljöförvaltningens forskning sker vid Finlands miljöcentral (SYKE) som dessutom samordnar miljöövervakningen i hela landet. Närings-, trafik- och miljöcentralerna ansvarar för uppföljning av miljöns tillstånd i sitt område, medan miljöministeriet styr och finansierar forskningen kring miljö, boende, byggande och samhällsplanering.

Miljöforskarna i Finland samarbetar med både inhemska och utländska forskningsinstitutioner. Särskilt viktigt anser forskarna det vara att medverka i EU:s olika forskningsprogram, i samnordiska projekt och i forskningen kring Östersjöområdet.

 

10.5.2013 (Updated)
Finlands miljöcentral
Contact the person in charge
Versions
Finnish version
English version
Printable version
 
 
På vår webbplats
Aktuellt
Miljöns tillstånd
Tjänster och produkter
 
SYKE.FI
 
YM.FI
© Copyright Environmental Administration | Website details  | Feedback | Contact details